Wesele w dobie pandemii COVID-19

W ramach ostatniego etapu znoszenia obostrzeń związanych z pandemią nowego koronawirusa w Polsce od 6 czerwca została przywrócona możliwość organizowania wesel. Cała branża weselna oraz osoby planujące ślub odetchnęli z ulgą. Jednak pandemia nie minęła, a goście weselni i pary młode muszą przygotować się na pewne zmiany. Jakie?

Wesela 2020 a koronawirus

W związku z panującą w Polsce od marca sytuacją epidemiologiczną i zakazem organizowania imprez wiele tegorocznych par młodych zdecydowało się na przełożenie uroczystości zaślubin i wesela. Najczęściej były to wolne terminy jeszcze w tym lub w przyszłym roku. Część par zdecydowała się na zaślubiny bez hucznej imprezy, organizując poczęstunek w domowym zaciszu w gronie najbliższych. Na początku czerwca premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że z dniem 6 czerwca przywrócona będzie możliwość organizowania przyjęć weselnych, jednak na nowych zasadach i w obowiązującym reżimie sanitarnym.

Organizacja wesela 2020 – nowe wytyczne

Maksymalnie 150 osób

Maksymalna dozwolona liczba gości, którzy mogą przebywać na przyjęciu, to 150 osób. W imprezie nie mogą brać udziału osoby chore na COVID-19, zakażone SARS-CoV-2, objęte kwarantanną lub izolacją, wykazujące objawy ze strony układu oddechowego. Ponadto nowożeńcy powinni poformować gości o wszelkich ustalonych zasadach panujących w miejscu imprezy.

Uwaga! Weselnicy nie muszą nosić maseczek!

Lista i usadzenie gości weselnych

Państwo młodzi muszą dysponować pełną listą gości i obsługi imprezy wraz z kontaktami do udostępnienia w razie potrzeby organom Państwowej Inspekcji Sanitarnej. W miarę możliwości przy jednym stoliku powinny zasiadać rodziny lub osoby pozostające we wspólnym gospodarstwie domowym. Jeśli goście nie mieszkają ze sobą, proponuje się redukcję osób przy stole o 20% względem standardowego usadzenia – goście mogą siedzieć po obu stronach stołu, zalecane jest jednak, aby nie siedzieli vis-à-vis siebie. Między stolikami (brzegami ich blatów) musi być zachowana odległość 2 m.

Przed wejściem do obiektu goście każdorazowo będą musieli zdezynfekować ręce. Dozowniki z płynem do dezynfekcji powinny znajdować się przynajmniej przy wejściu do obiektu, w obszarze sali jadalnej, przy wyjściu z toalet i w pomieszczeniach socjalnych.

Obsługa przyjęcia weselnego

Organizatorzy oraz obsługa powinni podczas imprezy nosić maseczki lub środki ochrony ust i nosa wskazane w obowiązujących regulacjach prawnych.

Jedna z większych zmian dotyczy przestrzeni dotychczas samoobsługowych, takich jak słodkie i wiejskie stoły, różnego rodzaju bary, chłodnie z lodami, dozowniki do napojów, stoły z tzw. live cooking – ich organizacja na przyjęciu weselnym jest możliwa tylko wówczas, gdy będą wyznaczone osoby do ich obsługi.

Wprowadzono także zmiany dotyczące personelu obsługującego imprezę – jeden kelner może obsługiwać nie więcej niż 15 osób. Goście przez cały czas trwania przyjęcia będą obsługiwani przez ten sam zespół kelnerski, a osoby z obsługi będą pracować w maseczkach i rękawiczkach ochronnych.

Zmiany dla lokali weselnych

Wielu spraw muszą dopilnować właściciele i obsługa lokali weselnych. Personel powinien zadbać o to, by weselnicy przed wejściem do lokalu zapoznali się z informacją o konieczności dezynfekcji rąk podczas każdorazowego wejścia do obiektu, a także udostępnić dozowniki z płynem do dezynfekcji. W toaletach rekomenduje się wyłączenie z użytku suszarek nadmuchowych i udostępnienie jednorazowych ręczników papierowych. Jeśli w lokalu korzysta się z klimatyzacji, należy regularnie czyścić filtry powietrza, zaleca się jednak zrezygnowanie z klimatyzacji i częste wietrzenie pomieszczeń. Czyszczenie i dezynfekcję powierzchni wspólnych powinno się przeprowadzać co godzinę – dotyczy to toalet, poręczy, klamek, włączników światła, uchwytów, poręczy krzeseł, podłóg i blatów.

Jeśli w obiekcie odbywa się więcej niż jedno wesele, dla każdej z imprez muszą być przewidziane odrębne wejścia, korytarze oraz pomieszczenia sanitarne lub początek przyjęć powinien być przewidziany na inne godziny.

Podwykonawcy również zobowiązani są do zasłaniania ust i nosa, ograniczenia spożywania posiłków w miejscu montażu i demontażu oraz zachowania odległości 2 m od osób przebywających w obiekcie.

Organizacja wesela w trakcie pandemii

Rozpoczęcie sezonu weselnego w 2020 roku uległo przesunięciu ze względu na epidemię koronawirusa. Tysiące młodych par mimo niepewności, czy będzie można zorganizować przyjęcie, zdecydowało się nie rezygnować z planów. Czy organizacja wesela w trakcie pandemii koronawirusa jest możliwa? Jak najbardziej. Przede wszystkim warto postawić na szczerą rozmowę z usługodawcami i ustalić satysfakcjonujące dla obu stron rozwiązanie, mając na uwadze obecnie obowiązujące obostrzenia rządowe.

Wszystkim parom młodym życzymy powodzenia w organizacji uroczystości ślubnych!

Sprawdź, gdzie najbliżej wykonasz badanie w kierunku COVID-19

Skorzystaj z wyszukiwarki na górze strony

Źródło:
https://www.gov.pl/web/rozwoj/wesela-przyjecia
https://www.weselezklasa.pl/poradnik/wesela-2020-w-dobie-koronawirusa-wytyczne-od-6-czerwca-2020/

 

Dodaj komentarz

antyneuronalne.pl boreliozaonline.pl autoprzeciwciala.info kalpro.pl