Wakacje w czasie pandemii

Wywiad z Aleksandrą Kaźmierowską właścicielką Biura Podróży ALMATUR WROCŁAW

Ostatnio spotykam się z opinią, że w tym roku większość Polaków spędzi urlop w kraju. Czy turystów zainteresowanych wczasami za granicą jest faktycznie mniej, czy może jednak już się nie boimy i podróżujemy jak zwykle? Które kierunki są obecnie najbardziej popularne wśród klientów Biura Podróży ALMATUR WROCŁAW?

Porównując rok 2020 do poprzedniego, widzimy spadek liczby wyjazdów. W związku z obecną sytuacją wielu klientów postanowiło wstrzymać się z wyborem kierunku oraz terminu wyjazdu do czasu, aż sytuacja będzie bardziej ustabilizowana. Dodatkowym utrudnieniem są nadal zamknięte granice niektórych krajów, wcześniej będących liderami w turystyce wyjazdowej. Inna część klientów postanowiła zostać w kraju i cieszyć się urlopem w Polsce. Osoby chcące jednak skorzystać z wypoczynku zagranicznego najczęściej wybierają jako swoje destynacje wyjazdowe Grecję, Hiszpanię lub Bułgarię.

W niektórych miejscach w Europie turysta może zostać wyrywkowo poproszony o wykonanie testu w kierunku zakażenia SARS-CoV-2. W których krajach musimy liczyć się z taką ewentualnością? Czy warto zabrać z sobą na wakacje wyniki aktualnych wyników badań w kierunku choroby COVID-19? Czy wówczas nie będziemy zmuszeni do wykonania testów i przerwania wypoczynku?

Dynamicznie zmieniająca się sytuacja na świecie nie pozwala na jednoznaczne określenie, gdzie możemy spodziewać się testów na COVID-19, a gdzie na 100% ich nie będzie. Jednym z najpopularniejszych krajów wśród klientów wypoczywających poza granicami naszego kraju jest Grecja, która na dzień dzisiejszy nadal utrzymuje wyrywkowe sprawdzanie przylatujących klientów na obecność nowego koronawirusa. Oczywiście nie ma potrzeby zabierania aktualnych wyników badań.

Z telewizji napływają informacje o wzmożonych kontrolach na lotniskach, obowiązkowym mierzeniu temperatury na pokładzie samolotu, konieczności odbycia lotu w maseczce czy naprzemiennym usadzaniu pasażerów, aby zagwarantować odpowiedni dystans społeczny. Czy faktycznie podróż samolotem w dobie pandemii znacznie różni się od poprzednich? Co się dzieje w przypadku, gdy lot na nasz opłacony turnus wakacyjny zostanie przełożony?

W dobie pandemii zasady korzystania z transportu lotniczego uległy zmianie. Lot odbywa się w maseczkach, a na lotnisku każdy z pasażerów ma mierzoną temperaturę. Loty mogą mieć 100% obłożenia bez konieczności naprzemiennego usadzania pasażerów. W przypadku kiedy nasz lot został przełożony, mamy prawo do zmiany kierunku lub terminu naszego wyjazdu bądź do rezygnacji. Przy rezygnacji mamy dwie opcje do wyboru: zwrot wpłaconych środków na konto lub wybór vouchera będącego równowartością wpłaconych środków — do wykorzystania na ofertę wcześniej wybranego organizatora w roku 2020/2021.

Od początku pandemii mówiono, że bardzo ważną kwestią jest higiena rąk. W Polsce, w sklepach, restauracjach i innych miejscach, gdzie przebywają ludzie, dostępne są dozowniki z płynem dezynfekcyjnym – czy w hotelach również są one dostępne? Czy w restauracjach hotelowych stoliki i krzesła są faktycznie dezynfekowane po każdej osobie?

Każdy kraj wprowadza swoje obostrzenia w związku z COVID-19. W hotelach przyjęto zasadę dezynfekcji zarówno stolików w restauracjach, jak i miejsc wypoczynkowych na terenie całego hotelu. Płyn dezynfekcyjny jest ogólnodostępny na terenie całego hotelu.

Do tej pory pakiet wczasów all inclusive obejmował możliwość korzystania z bufetów czy open barów. Czy nadal istnieje taka opcja czy coś się zmieniło w tym zakresie?

Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2, all inclusive działa, ale w zmienionej formie. Posiłki oraz napoje są serwowane do stolika przez kelnerów. Ich ilość oczywiście pozostaje nieograniczona.

Jak wygląda możliwość korzystania z basenów, aquaparków i SPA? Czy tutaj obowiązują jakieś obostrzenia? Jeśli tak, to jakie?

Podczas wypoczynku nad basenami lub na plaży została zwiększona odległość pomiędzy leżakami. Dodatkowo są one częściej dezynfekowane. W SPA przed wejściem klient proszony jest o dezynfekcję rąk. Zabiegi przebiegają bez większych zmian.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiała: Marta Janik

Sprawdź, gdzie najbliżej wykonasz badanie w kierunku COVID-19

Skorzystaj z wyszukiwarki na górze strony

Dodaj komentarz

antyneuronalne.pl boreliozaonline.pl autoprzeciwciala.info kalpro.pl