Urlop 2020 – po powrocie badania na koronawirusa?

Sezon wakacyjny dobiega końca. Destynacje zagraniczne tego lata były dość ograniczone, jednak mimo tego część osób zdecydowała się na dalszy wyjazd, pozostali zaś odkrywali uroki naszego kraju. Niezależnie od miejsca pobytu, wszyscy z urlopu wracamy wypoczęci i gotowi do pracy. Pojawia się jednak wątpliwość: spotkania z wieloma nieznanymi osobami, przebywanie w miejscach o dużym natężeniu ruchu, a pandemia wciąż trwa – czy nie chorujemy na COVID-19 bezobjawowo? Czy istnieje szansa, że narazimy współpracowników? A może przeszliśmy już infekcję?

Badania na koronawirusa po urlopie

U wielu z nas występują podobne obawy dotyczące zakażenia nowym koronawirusem. Nawet jeśli nam samym zakażenie uda się przejść łagodnie, boimy się o naszych najbliższych, szczególnie starszych lub schorowanych. Wątpliwości mogą pojawić się również, kiedy po urlopie wracamy do zakładu pracy – co jeśli jesteśmy zakażeni, ale o tym nie wiemy? W takiej sytuacji warto wykonać test w kierunku zakażenia koronawirusem. Badania genetyczne (PCR) są stosunkowo drogie, istnieje jednak drugi rodzaj testów, który jest bardziej przystępny cenowo.

Jaki test na koronawirusa wykonać po wakacjach

Badanie w kierunku zakażenia nowym koronawirusem, które warto wykonać po powrocie z urlopu, to test serologiczny (ELISA). Materiałem do badania jest krew żylna. W tym teście sprawdza się obecność w organizmie przeciwciał przeciwko SARS-CoV-2. Wykrycie przeciwciał świadczy o kontakcie pacjenta z wirusem. W zależności od klasy obecnych we krwi pacjenta przeciwciał można ustalić, kiedy nastąpił kontakt z SARS-CoV-2. Przeciwciała klasy IgA i IgM pojawiają się stosunkowo szybko, niekiedy mogą występować nawet w trakcie aktywnego zakażenia. Przeciwciała klasy IgG występują w organizmie chorego nieco później i zazwyczaj świadczą o przebytym już zakażeniu.

Brak przeciwciał skierowanych przeciwko SARS-CoV-2 dowodzi braku kontaktu z nowym koronawirusem. Należy jednak pamiętać, że negatywny wynik testu ELISA może również wskazywać na zbyt szybkie wykonanie badania (np. zaledwie kilka dni po zakażeniu). Ludzki układ odpornościowy potrzebuje czasu, aby wytworzyć odpowiedź na pojawienie się w organizmie nowego wirusa.

Gdzie zrobić test na koronawirusa

Jak znaleźć miejsce, w którym można zrobić wiarygodny test w kierunku infekcji koronawirusem? W wyszukiwarce na stronie cov-2.pl wystarczy wpisać nazwę miasta, w którym chcemy wykonać badanie. Po kliknięciu przycisku „Szukaj” otrzymamy wynik, zawierający adresy trzech najbliższych laboratoriów, które wykonują te badania.

Sprawdź, gdzie najbliżej wykonasz badanie w kierunku COVID-19

Skorzystaj z wyszukiwarki na górze strony

Dodaj komentarz

antyneuronalne.pl boreliozaonline.pl autoprzeciwciala.info kalpro.pl