Kompleksowa diagnostyka COVID-19 testami EUROIMMUN

Testy antygenowe w diagnostyce infekcji SARS-CoV-2

W związku z gwałtownym wzrostem liczby przypadków COVID-19, zgodnie z decyzją Ministerstwa Zdrowia, od 03.11.2020 r. w Polsce testy antygenowe mogą być stosowane do potwierdzenia COVID-19 u pacjentów objawowych. Rekomendowane są do diagnostyki w początkowym okresie zakażenia, zwykle przed upływem 5–7 dni od chwili pojawienia się objawów klinicznych. Testy antygenowe są przydatnym narzędziem w identyfikowaniu osób potencjalnie zakaźnych wśród pacjentów z podejrzeniem COVID-19 i umożliwiają podjęcie natychmiastowych działań, w tym izolację chorych. Do zalet testów antygenowych zaliczamy m.in. niższy koszt pojedynczego oznaczenia w porównaniu do RT-PCR.

Podobnie jak w przypadku testów genetycznych, materiałem do badania w kierunku specyficznych antygenów (białek) wirusa SARS-CoV-2 są wymazy z nosogardzieli.

W ostatnim czasie na rynku diagnostycznym pojawiło się wiele testów antygenowych, które umożliwiają wykrywanie antygenów (białek) wirusa SARS-CoV-2. Przy wyborze testu antygenowego należy kierować się jego jakością. Dlatego w przypadku diagnostyki w kierunku infekcji SARS-CoV-2 zaleca się stosowanie wyłącznie wiarygodnych testów, które są wykonywane w laboratoriach medycznych. Ministerstwo Zdrowia rekomenduje stosowanie testów antygenowych, które spełniają następujące kryteria: czułość ≥90% i specyficzność ≥97% w porównaniu do RT-PCR. Test SARS-CoV-2 Antygen ELISA firmy EUROIMMUN to precyzyjny test antygenowy, który spełnia kryteria Ministerstwa Zdrowia, gdyż jego czułość wynosi 93,6% natomiast swoistość wynosi 100%.

Przeczytaj więcej na temat testów antygenowych.

W przypadku diagnostyki osób bezobjawowych w kierunku zakażenia wirusem SARS-CoV-2 wciąż rekomendowane są testy RT-PCR (przeczytaj więcej o testach genetycznych).

Sprawdź, gdzie najbliżej wykonasz badanie w kierunku COVID-19

Skorzystaj z wyszukiwarki na górze strony

antyneuronalne.pl boreliozaonline.pl autoprzeciwciala.info kalpro.pl