Szczepionka przeciwko COVID-19 – czy pomoże zakończyć pandemię?

Cały świat żyje nadzieją, że dzięki szczepionce przeciwko COVID-19 uda się pokonać pandemię i życie zacznie wracać do normy. Zwykle proces tworzenia skutecznej szczepionki trwa ok. 10–15 lat. Każda szczepionka musi pozytywnie przejść szereg badań przedklinicznych, a następnie klinicznych, w których udział biorą ludzie. W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną wiele etapów badań jest prowadzonych jednocześnie. Czy stworzona w tak krótkim czasie szczepionka będzie skuteczna i bezpieczna? Na czym polega mechanizm działania szczepionki mRNA, która niebawem będzie dostępna? O walce naukowców z pandemią COVID-19 rozmawiamy z Panią Emilią Skirmuntt, MSc – doktorantką z Wydziału Zoologicznego Uniwersytetu Oksfordzkiego w Anglii, wirusolożką ewolucyjną.

0:25 Koncerny farmaceutyczne wskazują, że szczepionka przeciwko COVID-19 będzie dostępna już niebawem. Proces, którego celem jest stworzenie skutecznego preparatu, trwa zwykle ok. 10–15 lat, ale w związku z pandemią, która ma obecnie miejsce, został on maksymalnie skrócony. Aby przyspieszyć procedurę, wiele etapów badań jest prowadzonych jednocześnie. Czy stworzona w tak krótkim czasie szczepionka będzie bezpieczna? Kiedy zwykle pojawiają się skutki uboczne po szczepieniu?

3:07 Każda szczepionka musi pozytywnie przejść szereg badań przedklinicznych, a następnie klinicznych, w których udział biorą ludzie. Zgodnie z danymi WHO z dnia 12.11.2020 na etapie badań klinicznych jest obecnie 48 preparatów. Co jest największym wyzwaniem przy produkcji szczepionki przeciwko COVID-19? Który etap jej opracowywania jest najbardziej kluczowy?

4:46 W ostatnim czasie głośnym echem odbiła się informacja, że jedna z firm farmaceutycznych uzyskała rewelacyjne wyniki badań klinicznych i już niebawem wprowadzi swój preparat na rynek. Będzie to szczepionka mRNA. Na czym polega mechanizm działania takiej szczepionki?

7:37 Według najświeższych informacji również inny koncern farmaceutyczny, który opracowuje szczepionkę wraz z naukowcami z Uniwersytetu Oxfordzkiego, jest bliski zakończenia badań. W przypadku tej szczepionki zaobserwowano co prawda mniejszą skuteczność, ale zaletą tego preparatu jest brak konieczności przechowywania i transportowania gotowych szczepionek w temperaturze –80⁰C. Na jakiej technologii bazuje ten preparat? Jakie są największe ograniczenia w dystrybucji gotowej już szczepionki przeciwko COVID-19?

9:45 Każdy kraj dotknięty pandemią pokłada ogromne nadzieje w szczepionce przeciwko COVID-19. Jaki odsetek populacji powinien zostać zaszczepiony, by widoczne były korzystne efekty szczepienia ochronnego? Po jakim czasie od wprowadzenia szczepionki widoczny będzie spadek liczby nowych przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2?

11:19 Jak wiemy, wirusy mutują – koronawirus SARS-CoV-2 również. Czy może to oznaczać, że krótko po pojawieniu się szczepionki przeciwko COVID-19 może się ona okazać nieskuteczna ze względu na pojawiające się mutacje? W jaki sposób ewoluują wirusy?

 

Wykonaj badanie bez wychodzenia z domu.
Pobierz krew z palca i wyślij do laboratorium.

Zamów test

 

Dodaj komentarz

antyneuronalne.pl boreliozaonline.pl autoprzeciwciala.info kalpro.pl