Światło słoneczne uszkadza nowego koronawirusa – doniesienia amerykańskich naukowców

William Bryan – doradca naukowy i technologiczny sekretarza Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego USA – poinformował dziennikarzy o wynikach prac rządowych naukowców, z których wynika, iż promieniowanie UV ma bardzo silny wpływ na SARS-CoV-2. Wydaje się, że światło słoneczne niszczy nowego koronawirusa zarówno jeżeli jest on obecny na powierzchniach, jak i wtedy, gdy jest zawieszony w powietrzu. Podobny efekt zaobserwowano także w stosunku do temperatury i wilgotności – wzrost jednego lub obu tych czynników jednocześnie stwarza mniej sprzyjające warunki dla SARS-CoV-2. Obserwacje te nie zostały jeszcze opublikowane i czekają na ocenę zewnętrznych ekspertów. Z uwagi na uzyskanie obiecujących wyników zdecydowano się jednak poinformować o nich opinię publiczną już teraz.

Bryan przytoczył interesujące wyniki pomiaru tzw. okresu półtrwania wirusa (czasu potrzebnego do tego, aby jego ilość zmniejszyła się o połowę). W przypadku powierzchni nieporowatych (np. klamki do drzwi czy stal nierdzewna) okres ten w temperaturze 21–24oC przy wilgotności 20% wyniósł aż 18 godzin. Jeżeli jednak wilgotność wzrosła do 80%, okres ten wynosił już tylko 6 godzin, a po dodaniu ekspozycji powierzchni na światło słoneczne –tylko 2 minuty. W przypadku wirusa zawieszonego w powietrzu przy temperaturze 21–24oC i 20% wilgotności do zmniejszenia liczby cząstek SARS-CoV-2 o połowę potrzeba było aż godziny, jednak w obecności światła słonecznego już tylko półtorej minuty. Przytoczone wyniki dają nadzieję, że rozprzestrzenianie się epidemii może wyhamować latem. Jednak nawet jeśli w tym okresie transmisja wirusa będzie wolniejsza, patogen nie zniknie całkowicie. Z tego powodu Bryan zaznaczył, że nie można w pełni znieść zasad dystansowania społecznego. Prawdopodobnie należy także spodziewać się wzrostu liczby zachorowań w sezonie jesienno-zimowym.

Już od dawna wiadomo było, że promieniowanie UV wykazuje działanie sterylizujące, ponieważ uszkadza ono materiał genetyczny wirusów i uniemożliwia ich replikację. Pozostaje jednak kluczowe pytanie o to, jakiej długości fali i intensywności promieniowania UV użyto w eksperymencie i w jakim stopniu jest to tożsame z warunkami panującymi w miesiącach letnich. Na opinie niezależnych ekspertów dotyczące tego aspektu musimy jednak poczekać do czasu, aż wyniki doświadczenia zostaną opublikowane.

Sprawdź, gdzie najbliżej wykonasz badanie w kierunku COVID-19

Skorzystaj z wyszukiwarki na górze strony

Opracowano na podstawie: https://medicalxpress.com/news/2020-04-sunlight-coronavirus-quickly-scientists.html

Autor: mgr Agata Giżycka

 

 

Dodaj komentarz

antyneuronalne.pl boreliozaonline.pl autoprzeciwciala.info kalpro.pl