Kompleksowa diagnostyka COVID-19 testami EUROIMMUN

Objawy zakażenia koronawirusem

Do najczęściej występujących objawów COVID-19 zalicza się:

gorączkę,
zmęczenie,
suchy kaszel.

Część pacjentów skarży się na bóle mięśni, przekrwienie błony śluzowej nosa, katar, ból gardła czy biegunkę.

Przebieg zakażenia koronawirusem

Czas inkubacji zakażenia (od momentu kontaktu z koronawirusem do momentu wystąpienia objawów) wynosi od 1 do 14 dni, najczęściej około 5 dni. Mężczyźni chorują częściej niż kobiety.
Zazwyczaj objawy zakażenia koronawirusem są łagodne i rozwijają się stopniowo. Około 80% zakażonych nie wymaga leczenia, a infekcja przemija samoistnie. Istnieje także grupa pacjentów, u której pomimo infekcji symptomy nie występują (zakażenie bezobjawowe).

Ciężki przebieg COVID-19

Wśród chorujących na COVID-19, u 1 na 6 osób dochodzi do rozwoju ciężkiej postaci zakażenia, co objawia się m.in. trudnościami z oddychaniem (dusznością). Zapalenie płuc spowodowane SARS-CoV-2 może prowadzić do zespołu ostrej niewydolności oddechowej (ARDS – Acute Respiratory Distress Syndrome). Niekiedy pacjenci cierpią również na niewydolność wielonarządową. Do grupy zwiększonego ryzyka wystąpienia ciężkiej postaci choroby, a nawet zgonu należą osoby:

• starsze,
• z obniżoną odpornością,
• chorujące przewlekle (dotyczy to m.in. schorzeń układu sercowo-naczyniowego, zaburzeń neurologicznych, cukrzycy).

Śmiertelność wynosi ok. 5%. Współczynnik śmiertelności jest znacząco wyższy wśród osób w podeszłym wieku oraz obciążonych chorobami przewlekłymi.

Transmisja SARS-CoV-2

Wirus SARS-CoV-2 przenosi się drogą kropelkową, czyli podczas kaszlu i kichania. Na infekcję narażone są osoby, które mają bezpośredni kontakt z chorymi. Ponadto do zakażenia może dojść na skutek kontaktu z zanieczyszczonymi powierzchniami lub przedmiotami, gdyż wirus SARS-CoV-2 pozostaje żywy w aerozolach od kilku godzin do kilku dni w zależności od powierzchni, na której się znajduje. Przeniesienie wirusa z powierzchni lub przedmiotu do ust, oczu bądź nosa może skutkować rozwojem zakażenia.

Więcej informacji o objawach COVID-19 na stronie WHO: https://www.who.int/health-topics/coronavirus#tab=tab_3

Autor: mgr inż. Anna Mościszko

antyneuronalne.pl boreliozaonline.pl autoprzeciwciala.info kalpro.pl