Mutacje SARS-CoV-2 – których wariantów powinniśmy się obawiać

Częste mutacje leżą w naturze koronawirusów, dlatego pojawianie się nowych wariantów wirusa SARS-CoV-2 wydaje się nieuniknione. Światowa Organizacja Zdrowia (ang. World Health Organization, WHO) na bieżąco kontroluje zmiany, aby móc szybko reagować i ograniczyć transmisje patogenu. Warianty SARS-CoV-2 muszą być dokładnie monitorowane pod kątem zdolności do rozpowszechniania się, patogenności oraz odporności na szczepionki przeciwko COVID-19 i zatwierdzone farmakoterapie. Początkowo warianty nazywano według miejsc, gdzie zostały po raz pierwszy zidentyfikowane. 30 maja 2021 r. WHO wprowadziło nomenklaturę opartą o greckie litery alfabetu aby zapobiec kojarzeniu się wariantów z konkretnymi państwami. Ponadto warianty przyporządkowano do grup różniących się m.in. zdolnością do infekowania, objawami zakażenia i ciężkością przebiegu COVID-19.

Podział wariantów SARS-CoV-2

Warianty monitorowane (VUM)Eta (B 1.525), Lota (B.1.526), Kappa (B.1.617.1), warianty ze zmianami genetycznymi, co do których istnieje podejrzenie, że mogą w przyszłości stanowić zagrożenie.

Warianty budzące zainteresowanie (VOI)Lambda (C.37), Mu (B.1.621) – warianty, które mogą stanowić zagrożenie dla globalnego zdrowia publicznego. Powodują poważniejszy przebieg COVID-19, udowodniono wobec nich ograniczoną skuteczność przeciwciał powstałych po przechorowaniu lub szczepieniu przeciw COVID-19.

Warianty budzące obawę (VOC)Alfa (B.1.1.7), Beta (B.1.351), Gamma (P.1), Delta (B.1.617.2) – warianty o potwierdzonej zwiększonej zakaźności i cięższym przebiegu COVID-19 w porównaniu z VOI. Wykazano zmniejszoną podatność tych wariantów SARS-CoV-2 na neutralizację przez przeciwciała powstałe w efekcie naturalnej infekcji lub szczepienia. Skuteczność dostępnych metod diagnostycznych służących do bezpośredniego wykrywania SARS-CoV-2 jest ograniczona.

Warianty o wysokiej konsekwencji (VOHC) – warianty, które są mniej podatne na dopuszczone do stosowania farmakoterapie i mogą powodować ciężki przebieg COVID-19. Ponadto mogą być przyczyną częstych przypadków hospitalizacji oraz zgonów. Obecnie żaden wariant SARS-CoV-2 nie został zakwalifikowany do tej grupy.

 

Literatura:

  1. https://www.who.int/en/activities/tracking-SARS-CoV-2-variants/
  2. https://www.mp.pl/szczepienia/przeglad/przeglad-covid-19/279628,wariant-delta-a-zachorowania-na-covid-19-wsrod-osob-szczepionych

Dodaj komentarz

antyneuronalne.pl boreliozaonline.pl autoprzeciwciala.info kalpro.pl