Koronawirus w ściekach

Ze względu na panujące obostrzenia i reżim sanitarny wiele osób zastanawia się, czy obecnie można bez obaw pić wodę z kranu. Tymczasem na przełomie marca i kwietnia 2020 roku w Rzymie i Mediolanie pobrano po osiem próbek wody ściekowej. We wszystkich próbkach pobranych w Rzymie wykryto obecność materiału genetycznego nowego koronawirusa.

Czy picie wody z kranu w czasie pandemii jest bezpieczne?

Wykrycie nowego koronawirusa w ściekach w Rzymie wzbudziło niepokój wśród mieszkańców stolicy Włoch. Dyrektor Wydziału Jakości Wody w Instytucie Zdrowia, Luca Lucentini, zapewnia, że nie ma powodu do niepokoju, gdyż wirus występuje wyłącznie w wodzie kierowanej do oczyszczalni ścieków. Zdaniem szefa Instytutu Zdrowia, Silvia Brusaferra, wyniki przeprowadzonych badań pomogą lepiej kontrolować epidemię. Wcześniej ślady SARS-CoV-2 w wodzie niezdatnej do picia wykryto w ściekach w Paryżu.

Badanie ścieków – system wczesnego ostrzegania?

Badania, które mają na celu potwierdzenie bądź wykluczenie obecności nowego koronawirusa w ściekach, mogą pomóc we wczesnym wykryciu narastającej liczby przypadków zachorowań świadczącej o powrocie patogenu, co umożliwi szybką reakcję. Jeśli dojdzie do drugiej fali zakażeń SARS-CoV-2, służby będą w stanie wcześnie wykryć nowe ognisko infekcji i podjąć odpowiednie działania.

Sprawdź, gdzie najbliżej wykonasz badanie w kierunku COVID-19

Skorzystaj z wyszukiwarki na górze strony

Opracowano na podstawie: Lachowicz M. Odkryto ślady koronawirusa w zadziwiającym miejscu. Doniesienia z Włoch obiegły media. [Online 23 04 2020.] [Zacytowano: 05 05 2020.] https://turysci.pl/rzym-230420-pk-slady-koronawirusa.

Autor: mgr inż. Anna Mościszko

Dodaj komentarz

antyneuronalne.pl boreliozaonline.pl autoprzeciwciala.info kalpro.pl