Kanada: pandemia COVID-19 oczami mieszkańców

Wywiad z Bartkiem – mieszkańcem Mississaugi

Co w obecnej sytuacji epidemiologicznej warto wiedzieć przed podróżą do Kanady? Czy przyjeżdżających turystów czeka obowiązkowa kwarantanna?

Władze Kanady wprowadziły czasowe ograniczenia wjazdu na terytorium kraju. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie: https://www.canada.ca/en/immigration-refugees-citizenship/services/coronavirus-covid19/travel-restrictions-exemptions.html. Wszystko zależy od tego, z jakiego kraju się przyjeżdża i w jakim celu. Granica ze Stanami Zjednoczonymi jest w tej chwili zamknięta, a przyjeżdżających z innych krajów obowiązuje 14-dniowa kwarantanna. Co ważne, zaplanowanie kwarantanny (np. to gdzie ją spędzimy i jak się tam dostaniemy) jest obowiązkiem każdego podróżującego. Za nieprzestrzeganie kwarantanny przewidziane są kary, w tym roczny zakaz wjazdu na teren Kanady.

Co w przypadku potwierdzenia choroby COVID-19? Czy Kanada zapewnia wszystkim pacjentom dostęp do opieki medycznej?

Osoby z potwierdzoną infekcją SARS-CoV-2 są kierowane do szpitala lub do specjalnych szpitali polowych, gdzie przebywają tylko osoby chore na COVID-19. To drugie rozwiązanie znacząco zmniejsza ryzyko rozprzestrzeniania się infekcji w innych placówkach – na pacjentów z innymi chorobami. Jednocześnie zapewnia to wolne miejsca w szpitalach, umożliwiając im normalne funkcjonowanie i wykonywanie planowych zabiegów.

Czy w związku z pandemią od podróżujących do Kanady wymagane jest specjalne ubezpieczenie? Co powinno ono zawierać?

Wydaje mi się, że normalne ubezpieczenie podróży powinno wystarczyć, ale ponieważ jest to nowa choroba, warto bezpośrednio przed podróżą upewnić się, czy nic się w tej kwestii nie zmieniło.

A jak wygląda codzienne życie w Kanadzie w czasie pandemii COVID-19? Jakie obostrzenia zostały wprowadzone w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się nowego koronawirusa?

W miejscach publicznych obowiązkowe jest noszenie maseczek. Należy zachowywać 2 metry odstępu od innych osób, a grupa osób spędzających razem czas nie może przekraczać 10. Przy wejściu do sklepów znajdują się dozowniki z płynem dezynfekcyjnym. Koszyki i wózki w sklepach samoobsługowych są dezynfekowane po każdym użyciu, co można zauważyć podczas zakupów. Pracownicy sklepu, np. kasjerzy, są oddzieleni od klientów specjalnymi ekranami z plastiku.

Jak wygląda dostęp do badań w kierunku COVID-19?

Mamy wiele mobilnych punktów pobrań. Oczywiście badania można wykonać również w wielu placówkach stacjonarnych – zarówno w klinikach, jak i szpitalach.

Jak wygląda sytuacja w branży turystycznej? Czy turyści są widoczni na ulicach Mississaugi? Czy ceny atrakcji turystycznych wzrosły?

Turyści są, ale jest ich zdecydowanie mniej niż zwykle. Jak wspomniałem, granica z USA jest zamknięta. Lotnisko też wydaje się opustoszałe i ciche. Ceny w większości są takie jak przed pandemią, ale np. o 10% podrożały nieruchomości – prawdopodobnie dlatego, że od marca do maja ta branża była zupełnie zamknięta.

Dziękuję.

Rozmawiał: Patryk Matuszek

Sprawdź, gdzie najbliżej wykonasz badanie w kierunku COVID-19

Skorzystaj z wyszukiwarki na górze strony

Dodaj komentarz

antyneuronalne.pl boreliozaonline.pl autoprzeciwciala.info kalpro.pl