Dzieci mają nawet 10–100 razy więcej cząstek nowego koronawirusa w drogach oddechowych niż dorośli
Wiemy już, że COVID-19 u dzieci zazwyczaj przebiega bardzo łagodnie lub nawet bezobjawowo. Aktualnie, mimo różnych obostrzeń związanych z pandemią COVID-19, dzieci nadal mogą uczęszczać do żłobków i przedszkoli. Czy jest to równoznaczne z tym, że dzieci nie zakażają innych, a więc nie stanowią zagrożenia dla osób z ich najbliższego otoczenia?
Rola dzieci w rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2
Aby dowiedzieć się, czy dzieci nie przenoszą infekcji SARS-CoV-2 na inne osoby, przeprowadzono badanie, w którym wzięło udział 145 chorych na COVID-19, w tym dzieci. Do określenia obecności SARS-CoV-2 w drogach oddechowych wykorzystano pobrane z nosogardła wymazy, które stanowiły materiał do badań RT-PCR. W próbkach określano wartości cyklu progowego (ang. Cycle treshold, Ct) uzyskanego w teście RT-PCR, ponieważ ta wartość koreluje z ładunkiem wirusa w drogach oddechowych – im wartość Ct jest niższa, tym więcej jest cząstek wirusa w badanej próbce.
W badaniu wyodrębnione zostały trzy grupy wiekowe:
- małe dzieci: < 5. r.ż. (n = 46),
- starsze dzieci: 5.–17. r.ż. (n = 51),
- dorośli: 18.–65. r.ż. (n = 48).
Zaskakujące wyniki przeprowadzonej analizy opublikowano w czasopiśmie naukowym „Journal of the American Medical Association” (JAMA). Naukowcy wykazali, że u dzieci poniżej 5. roku życia liczba cząstek SARS-CoV-2 w drogach oddechowych jest 10–100 razy większa w porównaniu do dorosłych!
Dodatkowo inne, przeprowadzone we Włoszech badania wykazały, że dzieci zakażone SARS-CoV-2 przenoszą infekcję na większą liczbę osób niż dorośli. Oszacowano również, że ryzyko przeniesienia infekcji SARS-CoV-2 dla osób w wieku 30–49 lat wynosi około 11%, podczas gdy u dzieci, które nie ukończyły 14. roku życia, wartość ta sięga 22,4%!
W czerwcu opublikowane zostały również badania szwajcarskich naukowców, którzy na podstawie badań in vitro wykazali, że szczepy SARS-CoV-2 pobrane z nosogardzieli dzieci są zdolne do zakażania i namnażania w komórkach linii Vero E6.
Dzieci mogą być źródłem zakażenia dla bliskich
Dane zebrane w przeprowadzonych dotychczas analizach wyraźnie wykazują, że dzieci, mimo iż same najczęściej nie rozwijają objawów COVID-19, mogą przyczyniać się do transmisji wirusa SARS-CoV-2 w gronie bliskich im osób.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.