Czy szczepionka przeciwko COVID-19 powstała zbyt szybko?

Pod koniec grudnia 2020 r. pierwsze dawki szczepionki przeciwko COVID-19 zostały podane pracownikom sektora ochrony zdrowia. Rozpoczęcie szczepień ochronnych to długo oczekiwany punkt zwrotny w walce z pandemią. Szczepienia prowadzone na szeroką skalę dają nadzieję na „powrót do normalności”, ale równocześnie towarzyszą im liczne obawy, kontrowersje i tzw. fake newsy. O tym, jak przebiegały prace nad powstaniem szczepionki przeciwko COVID-19 opartej na technologii mRNA, czy jest ona skuteczna i bezpieczna oraz jakie są zalecenia dla kobiet ciężarnych i karmiących w tym zakresie, rozmawiamy z Panem dr. hab. Piotrem Rzymskim z Zakładu Medycyny Środowiskowej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

0:15 Cały świat z niecierpliwością oczekiwał szczepionki przeciwko COVID-19, która jest szansą na zakończenie trwającej pandemii. Mamy już na rynku pierwsze preparaty – szczepionki mRNA, jednak duża część społeczeństwa nie ufa preparatowi, twierdząc, że powstał za szybko i nie został wystarczająco sprawdzony. W związku z tym pojawia się wiele nieprawdziwych informacji na temat bezpieczeństwa i skuteczności szczepionki przeciwko COVID-19. Panie Doktorze, dlaczego szczepionka przeciwko COVID-19 mogła powstać tak szybko?

3:47 Po opublikowaniu w sieci informacji o pojawieniu się nowej mutacji wirusa SARS-CoV-2 wiele osób zaczęło mieć wątpliwości co do zasadności przyjęcia szczepionki przeciwko COVID-19. Czy dostępne na rynku szczepionki będą skuteczne również w przypadku nowego wariantu koronawirusa SARS-CoV-2? Czy masowe szczepienia mogą wpłynąć na zmniejszenie liczby pojawiających się wariantów tego patogenu?

6:32 Według danych opublikowanych przez Ministerstwo Zdrowia liczba zaszczepionych osób przeciwko COVID-19 w Polsce w dniu 21.01.2021 przekroczyła 591 tysięcy. Wciąż jednak panuje społeczna niechęć do nowego preparatu. Wiele pytań i kontrowersji dotyczy kobiet w ciąży lub w okresie laktacji. Czy kobiety ciężarne lub karmiące piersią mogą się szczepić przeciwko COVID-19?

8:33 Ze wstępnych danych wynika, że przebieg COVID-19 u kobiet ciężarnych zwiększa ryzyko przedwczesnego porodu. Jakie są zalecenia w stosunku do kobiet w ciąży i matek karmiących, które mają podwyższone ryzyko zakażenia SARS-CoV-2 ze względu na charakter wykonywanej pracy – czy powinny przyjąć szczepionkę przeciwko COVID-19? Czy istnieją rekomendacje dotyczące kwalifikacji kobiet w ciąży i w okresie laktacji do szczepienia przeciwko COVID-19?

10:25 Wiele tzw. fake newsów dotyczy wpływu szczepionki przeciwko COVID-19 na płodność. Mówi się o podobieństwie pomiędzy syncytyną a białkiem S wirusa SARS-CoV-2. Czy przeciwciała przeciwko białku S, które zostaną wytworzone w organizmie po podaniu szczepionki przeciwko COVID-19, mogą powodować bezpłodność?

11:36 Panie Doktorze, czy istnieją wskazania do odroczenia planowania ciąży po przeprowadzonym cyklu szczepień mRNA przeciwko COVID-19?

 

Wykonaj badanie bez wychodzenia z domu.
Pobierz krew z palca i wyślij do laboratorium.

Zamów test

 

Dodaj komentarz

antyneuronalne.pl boreliozaonline.pl autoprzeciwciala.info kalpro.pl