Czy szczepienie na gruźlicę chroni przed infekcją SARS-CoV-2

W Polsce szczepienie przeciwko gruźlicy od 1955 roku należy do szczepień obowiązkowych. Szczepionka podawana jest dzieciom już w pierwszych dniach życia, z wyjątkiem noworodków z wagą urodzeniową mniejszą niż 2 kg, u których szczepienie wykonywane jest w późniejszym terminie. Jak donoszą niektóre źródła, szczepionka ta może okazać się pomocna w walce z zakażeniami nowym koronawirusem.

Czym jest szczepionka BCG

Do szczepienia przeciwko gruźlicy stosuje się szczepionkę BCG, która zawiera atenuowany szczep Bacillus Calmette-Guérin, będący mutantem prątka bydlęcego o znacznie osłabionej zjadliwości. Szacuje się, że do tej pory szczepionka BCG została podana ponad 3 mld ludziom na świecie.

Jaki jest związek między szczepionką BCG a COVID-19

Obserwacja zakażeń SARS-CoV-2 na świecie wskazuje, że w krajach, gdzie powszechne są szczepienia przeciwko gruźlicy, odnotowano mniejszą liczbę przypadków choroby COVID-19 lub łagodniejszą jej postać. Badania przeprowadzone m.in. w Niemczech wykazały, że w landach, które leżą na terenie dawnej RFN, gdzie w latach 70. XX wieku zrezygnowano ze szczepień, jest więcej zachorowań na COVID-19 i zgonów z powodu tej choroby w porównaniu z terenami NRD, gdzie szczepienia kontynuowano do 1990 roku. Podobną zależność widać na Półwyspie Iberyjskim. W Hiszpanii, gdzie szczepionkę wycofano w 1981 roku, liczba zgonów z powodu COVID-19 jest 20 razy wyższa w porównaniu z Portugalią, w której zaprzestano szczepień dopiero kilkanaście lat później.

W celu potwierdzenia wstępnych obserwacji naukowców na temat wpływu szczepionki BCG na liczbę przypadków i przebieg COVID-19 niezbędne są dalsze kompleksowe badania prowadzone na szeroką skalę.

Więcej informacji na temat wpływu szczepionki BCG na przebieg choroby COVID-19 można przeczytać tutaj: https://euroimmun.pl/blog/czy-szczepienie-na-gruzlice-lagodzi-przebieg-covid-19/.

Sprawdź, gdzie najbliżej wykonasz badanie w kierunku COVID-19

Skorzystaj z wyszukiwarki na górze strony

Dodaj komentarz

antyneuronalne.pl boreliozaonline.pl autoprzeciwciala.info kalpro.pl