Kompleksowa diagnostyka COVID-19 testami EUROIMMUN

Badania serologiczne w diagnostyce infekcji SARS-CoV-2

Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) badania serologiczne mogą służyć jako uzupełniające narzędzie w diagnostyce infekcji SARS-CoV-2.

Testy na przeciwciała anty-SARS-CoV-2

Testy serologiczne (testy na koronawirusa) wykrywające specyficzne przeciwciała anty-SARS-CoV-2 są dopełnieniem metody RT-PCR, wydłużając czas umożliwiający przeprowadzenie wiarygodnej diagnostyki laboratoryjnej:

Po upływie około tygodnia od wystąpienia pierwszych objawów klinicznych czułość diagnostyki molekularnej (RT-PCR) w zakażeniach SARS-CoV-2 stopniowo maleje z powodu spadku liczby cząstek wirusa w nabłonku dróg oddechowych. W tym okresie zakażenia chory może otrzymać wynik negatywny badania RT-PCR, pomimo toczącej się infekcji. W tej późniejszej fazie COVID-19 kluczowe znaczenie zaczynają odgrywać testy na przeciwciała anty-SARS-CoV-2.

Wykrycie specyficznych przeciwciał anty-SARS-CoV-2 jest możliwe już po upływie około 10 dni od wystąpienia pierwszych objawów zakażenia, a niekiedy nawet jeszcze wcześniej (zależnie od badanej klasy przeciwciał).

Kiedy należy wykonać testy serologiczne w kierunku COVID-19?

Detekcja przeciwciał anty-SARS-CoV-2 służy potwierdzaniu kontaktu z patogenem, co ma istotne znaczenie przy:
badaniach osób narażonych na zakażenie SARS-CoV-2 (np. personel szpitali), które z uwagi na pracę mogą być źródłem zakażenia dla ludzi starszych i schorowanych
• podejmowaniu decyzji o kwarantannie, jej kontynuacji lub przerwaniu
• podejmowaniu decyzji o możliwości powrotu do aktywności zawodowej, co w obliczu kryzysu gospodarczego związanego z pandemią jest niezwykle cenną informacją
• diagnozowaniu pacjentów z powikłaniami po niedawnym przebyciu infekcji grypopodobnej, którzy nie mieli przeprowadzanej diagnostyki
badaniach epidemiologicznych, mających na celu ustalenie rozpowszechnienia zakażenia w populacji
• opracowywaniu nowych leków czy szczepionki przeciwko SARS-CoV-2

Jakie testy służą do badania przeciwciał anty-SARS-CoV-2?

W celu przeprowadzenia wiarygodnej diagnostyki COVID-19 zaleca się stosowanie testów opartych o metodę immunoenzymatyczną ELISA. Testy Anty-SARS-CoV-2 ELISA są przeznaczone do laboratoriów medycznych i są wykonywane przez wykwalifikowany personel medyczny. Dzięki temu wynik testu jest wiarygodny.

Szybka i precyzyjna diagnostyka infekcji SARS-CoV-2 testami EUROIMMUN

Zalety testów EUROIMMUN Anty-SARS-CoV-2 ELISA (IgA, IgG):
• Wysoka specyficzność dzięki zastosowaniu rekombinowanego antygenu – podjednostka S1 białka strukturalnego S SARS-CoV-2
• Najwyższa czułość przy równoległym badaniu specyficznych przeciwciał w klasie IgA oraz IgG
Możliwość pełnej automatyzacji zapewniającej wysoką przepustowość
• Wynik półilościowy (współczynnik Ratio)
• Prosty schemat inkubacji

CoV-2_tabela

Wyniki badań laboratoryjnych powinny zawsze być interpretowane przez lekarza z uwzględnieniem wywiadu, danych epidemiologicznych, objawów klinicznych oraz chorób współistniejących.

 

Przeczytaj jeszcze o badaniach molekularnych SARS-CoV-2

Sprawdź, gdzie najbliżej wykonasz badanie w kierunku COVID-19

Skorzystaj z wyszukiwarki na górze strony

 

Autor: dr n. med. Barbara Pawłowska