Badanie przeciwciał anty-SARS-CoV-2 – rola badań serologicznych w walce z COVID-19

Wybuch pandemii spowodował, że w wielu ośrodkach uniwersyteckich na całym świecie rozpoczęto projekty naukowe, których celem jest analiza zasadności wykonywania badań obecności przeciwciał w COVID-19. Obecnie coraz więcej państw wdraża wykonywanie na szeroką skalę badań serologicznych swoich obywateli, traktując to jako jedyną ścieżkę ku jak najszybszemu powrotowi do codziennego życia.

W lutym 2020 roku w niewielkiej niemieckiej gminie Gangelt odbyła się zabawa karnawałowa, wskutek której doszło do licznych zakażeń nowym koronawirusem. Wśród tysiąca przebadanych mieszkańców aż u 14% stwierdzono obecność przeciwciał przeciwko SARS-CoV-2.

W Monachium prowadzone jest badanie wśród 3 tysięcy mieszkańców gospodarstw domowych, w ramach którego przez okres roku u członków rodzin wykonywane będą comiesięczne testy w kierunku specyficznych przeciwciał przeciwko nowemu koronawirusowi. Między innymi dzięki temu badaniu władze Niemiec chcą sprawdzić, ile osób przeszło zakażenie, jaka jest śmiertelność związana z COVID-19 i w jakim stopniu można rozwinąć ewentualną odporność. Ponadto Instytut Roberta Kocha w Berlinie rozpoczął badanie populacyjne, które pozwoli ustalić liczbę zakażeń bezobjawowych.

Taki tryb działania pozwoli ocenić, które z wprowadzonych rygorystycznych ograniczeń społecznych i ekonomicznych, spowalniających rozprzestrzenianie się wirusa, są najbardziej skuteczne, a które można bezpiecznie znieść.

Testy na obecność przeciwciał anty-SARS-CoV-2 stosują również Włosi – wyniki badań posłużą m.in. do podejmowania decyzji o powrocie do pracy. Finlandia ogłosiła program zakładający badanie obecności przeciwciał anty-SARS-CoV-2 u 750 losowo wybranych osób. Również w Stanach Zjednoczonych prowadzone są przez CDC różne projekty, które pozwolą ocenić obecność lub brak specyficznych przeciwciał anty-SARS-CoV-2.

Naukowcy pozostają zgodni – testowanie osób z infekcją bezobjawową i poznanie prawdziwej skali pandemii jest kluczem do stopniowego znoszenia obostrzeń, zminimalizowania strat gospodarczych i skutków izolacji społecznej.

Więcej informacji o badaniach i roli przeciwciał anty-SARS-CoV-2 znajdziesz tutaj: https://euroimmun.pl/blog/przeciwciala-w-covid-19-rola-badan-serologicznych-na-swiecie/

Sprawdź, gdzie najbliżej wykonasz badanie w kierunku COVID-19

Skorzystaj z wyszukiwarki na górze strony

Dodaj komentarz

antyneuronalne.pl boreliozaonline.pl autoprzeciwciala.info kalpro.pl