Czego szukasz?

Zakażenia dróg oddechowych
Wróć
Wróć
test text

Sukcesy wrocławskich naukowców w walce z SARS-CoV-2

Utworzone przez Marta Janik
Panorama Wrocławia Czytanie zajmuje ok. 2 min
Czytanie zajmuje ok. 2 min
Spis treści:

SARS-CoV-2 jest bliskim kuzynem wirusa SARS-CoV(-1), który wywołał epidemię SARS w 2002 roku. Aby móc wykorzystać wyniki badań nad SARS-CoV(-1) do walki z trwającą pandemią, trzeba poznać mechanizmy działania nowego koronawirusa. Pracuje nad tym prof. Marcin Drąg z Politechniki Wrocławskiej wraz ze swoim zespołem. Udało im się rozpracować już 2 enzymy, których działanie może być kluczowe w walce z nowym koronawirusem: proteazę SARS-CoV-2 Mpro oraz SARS-CoV-2-PLpro. Obie proteazy są odpowiedzialne za replikację wirusa. Ponadto proteaza SARS-CoV-2-PLpro blokuje mechanizmy obronne organizmu przed tym patogenem. Dzięki dokładnemu poznaniu kluczowych enzymów SARS-CoV-2 (proteaz) naukowcy będą w stanie opracować ich inhibitory, czyli związki chemiczne, które zahamują replikację wirusa.

Inhibitory proteaz są często wykorzystywane w procesie produkcji leków. Między innymi o te związki chemiczne oparte są np. niektóre leki na HIV, cukrzycę typu drugiego czy wirusowe zapalenie wątroby typu C.

Podobnie jak w przypadku poprzednich badań, także tym razem prof. Drąg postanowił udostępnić swoje wyniki za darmo – bez patentowania. Artykuł z wynikami badań jest w trakcie recenzowania, ale preprint publikacji jest dostępny dla wszystkich bezpłatnie online.

Opracowano na podstawie: http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C82054%2Ckolejny-przelom-w-badaniach-prof-draga-kluczowy-enzym-sars-cov-2-bardzo