Czego szukasz?

Ciąża i niepłodność
Wróć
Wróć
test text

Szczepienia w czasie ciąży – kalendarz szczepień w Polsce w 2023 roku

Utworzone przez Katarzyna Buska-Mach
strzykawka Czytanie zajmuje ok. 2 min
Czytanie zajmuje ok. 2 min
Spis treści:

W Polsce kalendarz szczepień jest opracowywany i zatwierdzany przez Ministerstwo Zdrowia oraz regularnie aktualizowany z uwzględnieniem najnowszych wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia i stanu badań naukowych.

Szczepienia dorosłych są w naszym kraju dobrowolne, jednak Ministerstwo Zdrowia zaleca, aby każdy z nas regularnie uzupełniał swoje szczepienia, by zminimalizować ryzyko chorób zakaźnych i utrzymać populację w dobrej kondycji zdrowotnej. Kalendarz szczepień w Polsce obejmuje szczepienia przeciwko chorobom zakaźnym, takim jak polio, tężec, krztusiec, różyczka, świnka, odra, grypa, zapalenie wątroby typu B, meningokokowe zapalenie opon mózgowych.

Aktualny kalendarz szczepień można znaleźć na stronach Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – PZH.

Szczepienia przypominające

W przypadku takich chorób jak błonica, tężec czy krztusiec odporność nabyta dzięki szczepieniom osłabia się wraz z upływem czasu. Dlatego zalecane są tzw. dawki przypominające, które pomagają utrzymać długotrwałą ochronę. Wiele wirusowych chorób wieku dziecięcego, np. ospa wietrzna, odra czy różyczka, u dorosłych może mieć znacznie cięższy przebieg niż u dzieci, dlatego szczepienia są zalecane również dorosłym.

Szczepienia w czasie ciąży

Przed planowaną ciążą zaleca się szczepienie przeciwko chorobom bakteryjnym i wirusowym, które mogą stanowić zagrożenie dla ciężarnej kobiety oraz jej dziecka, czyli przeciwko różyczce, odrze, śwince, ospie wietrznej, krztuścowi, WZW B oraz grypie. Kobiety, które otrzymały szczepionkę żywą (np. przeciwko odrze, śwince i różyczce lub ospie wietrznej), powinny poczekać z zajściem w ciążę co najmniej miesiąc.

W trakcie ciąży bezpiecznie można podawać szczepionki inaktywowane. Zaleca się szczepienie przeciw grypie oraz przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi (w jednej szczepionce). Ciężarnym nie powinno się podawać szczepionek żywych, takich jak szczepionka przeciwko odrze, śwince i różyczce (MMR) oraz przeciw ospie wietrznej. O szczepieniu zawsze powinna zdecydować pacjentka po konsultacji z lekarzem prowadzącym ciążę.