Czego szukasz?

Ciąża i niepłodność
Wróć
Wróć
test text

Szczepionka MMR – co o niej wiemy?

Utworzone przez Katarzyna Buska-Mach
fiolki Czytanie zajmuje ok. 2 min
Czytanie zajmuje ok. 2 min
Spis treści:

Jedną z podstawowych szczepionek podawanych w wieku dziecięcym jest szczepionka MMR. Przed czym chroni szczepionka MMR i czy rzeczywiście trzeba nią zaszczepić swoje dziecko?

Szczepionka MMR – skład

Szczepienie MMR oznacza trójskładnikową szczepionkę, chroniącą przed odrą, świnką i różyczką. Połączenie trzech składników pozwala na ograniczenie liczby wkłuć u dziecka z 3 do 1. W jej skład wchodzą żywe, osłabione wirusy., dzięki temu po szczepieniu nie przenoszą się one na inne osoby z otoczenia dziecka. Skuteczność szczepienia po podaniu 2 dawek szczepionki wynosi 98–99%, utrzymuje się do końca życia. Szczepionka MMR jest szczepionką bezpieczną (1). Szczepionka ta znajduje się wśród szczepień obowiązkowych (bezpłatnych) dla niemowląt i dzieci w wieku szkolnym.

Szczepionka MMR – dawki

Obecnie szczepionka przeciw odrze, śwince i różyczce podawana jest 2 razy (1):

  • pierwsza dawka: 13.–15. miesiąc życia dziecka – pierwsza dawka szczepionki przeciw odrze, śwince i różyczce; przeciw pneumokokom (trzecia dawka szczepienia podstawowego)
  • druga dawka: 10. rok życia, dawka przypominająca przeciw odrze, śwince i różyczce

Obecnie na polskim rynku dostępne są dwa preparaty:

  • M-M-RVAXPRO (MMR = odra + świnka + różyczka)
  • Priorix (MMR = odra + świnka + różyczka)

Szczepionka MMR – nowy kalendarz szczepień

Według nowego kalendarza szczepień przesunięto podanie drugiej dawki szczepionki przeciwko odrze, śwince i różyczce z 10. na 6. rok życia w  celu zapewnienia ochrony dzieciom przed rozpoczęciem nauki. Przeniesienie dawki przypominającej tego szczepienia uzasadnia się sytuacją epidemiologiczną odry w Europie.

Objawy po szczepionce MMR

Po podaniu szczepionki mogą wystąpić odczyny miejscowe, tj. ból w miejscu podania, zaczerwienienie, obrzęk. Ogólne odczyny poszczepienne zależą od wieku szczepionej osoby. U dzieci może pojawić się łagodne powiększenie węzłów chłonnych, podwyższona temperatura i wysypka. U dorosłych mogą dodatkowo wystąpić bóle stawów. Ciężkie odczyny (drgawki gorączkowe, łagodne zapalenie mózgu) występują bardzo rzadko, ustępują samoistnie bez długotrwałych następstw. Badania wykluczają związek szczepionki MMR z występowaniem autyzmu.

Przeciwwskazania do stosowania szczepionki MMR

Przeciwwskazania do stosowania szczepionki MMR to przede wszystkim: uczulenie na którykolwiek składnik preparatu, stwierdzona reakcja nadwrażliwości po wcześniejszym szczepieniu, ciąża, gorączka, przyjmowanie leków zmniejszających aktywność układu odpornościowego oraz choroby krwi i nowotwory.

Opracowano na podstawie: http://szczepienia.pzh.gov.pl/