Czego szukasz?

Autoimmunologia
Wróć
Wróć
test text

Czy wiesz, że….toczeń

Utworzone przez Małgorzata Kozłowska
Wizerunek kobiet z toczniem Czytanie zajmuje ok. 2 min
Czytanie zajmuje ok. 2 min
Spis treści:

Toczeń rumieniowaty układowy (ang. systemic lupus erythematosus, SLE) należy do układowych chorób tkanki łącznej, czyli tzw. kolagenoz. Do rozwoju SLE dochodzi na skutek nieprawidłowego działania układu immunologicznego i błędnego rozpoznania własnych komórek organizmu jako obcych. Na skutek rozwoju reakcji autoimmunizacyjnej dochodzi m.in. do wytworzenia autoprzeciwciał, które działają destrukcyjnie na tkanki czy narządy, a następnie zaburzają ich funkcjonowanie. W wielu przypadkach zmiany zapalne są rozsiane po organizmie i dotyczą m.in. nerek, serca, płuc oraz mózgu.

Toczeń w liczbach

Szacuje się, że 5 mln ludzi na świecie cierpi na SLE, ale dokładna liczba chorych nie jest znana. Niepodważalnym faktem jest, że kobiety w wieku 15–45 lat cierpią na to schorzenie znacznie częściej i stanowią około 90% wszystkich chorych. Pomimo wysokiej częstości występowania SLE świadomość społeczna dotycząca tej choroby jest ekstremalnie niska.

 5 najważniejszych faktów o toczniu

  1. Wysypka na twarzy w kształcie motyla jest jednym z najczęstszych objawów SLE.
  2. Choroba występuje 6–10 razy częściej u kobiet niż u mężczyzn.
  3. SLE nie wpływa na płodność kobiet, ale sugeruje się, żeby kobiety decydowały się na zajście w ciążę w okresie remisji choroby. 
  4. Objawy neuropsychiatryczne są obserwowane u około 50% pacjentów.
  5. SLE prowadzi do uszkodzenia kluczowych narządów.