Kompleksowa diagnostyka COVID-19 testami EUROIMMUN

Sprawdź, gdzie zrobisz badanie w kierunku COVID-19

Badanie odporności:
Badanie na obecność wirusa:

Koronawirus – Najczęściej zadawane pytania

Czym jest SARS-CoV-2 i jak się rozprzestrzenia?

Nowy koronawirus SARS-CoV-2 należy do rodzaju wirusów, które mogą zakażać zarówno ludzi, jak i zwierzęta, np. ptaki lub ssaki. Wśród ludzi SARS-CoV-2 przenosi się głównie drogą kropelkową, czyli podczas kichania i kasłania. Do zakażenia może również dojść po kontakcie z zanieczyszczonymi przedmiotami lub powierzchniami, na których znajduje się wirus. Infekcja SARS-CoV-2 może się więc rozwinąć także na skutek przeniesienia na skórze dłoni wirusa z takiej powierzchni do ust, nosa lub oczu. Żywotność wirusa na różnych powierzchniach wynosi od kilku godzin nawet do kilku dni.

Czym jest COVID-19?

COVID-19 (Coronavirus disease 2019) to choroba wywoływana przez wirusa SARS-CoV-2. Do najczęstszych objawów infekcji SARS-CoV-2 należą: gorączka, kaszel, trudności z oddychaniem i zmęczenie. U większości pacjentów występuje umiarkowana gorączka. U niektórych chorych, szczególnie u osób starszych lub cierpiących z powodu przewlekłych chorób, rozwija się ciężki zespół ostrej niewydolności oddechowej (ARDS), który w części przypadków może prowadzić do śmierci.

Po jakim czasie od infekcji nowym koronawirusem rozwija się choroba?

Biorąc pod uwagę obecnie dostępne dane, można założyć, że czas inkubacji koronawirusa SARS-CoV-2 wynosi od 3 do 7 dni (maksymalnie 14 dni).

Jak można odróżnić COVID-19 od innych chorób, takich jak grypa?

Z uwagi na niespecyficzne objawy COVID-19 może przypominać inne choroby, np. grypę. Rozpoznanie choroby tylko w oparciu o obraz kliniczny jest niemożliwe. Z tego powodu do wiarygodnego potwierdzenia COVID-19 konieczne jest wykonanie testów laboratoryjnych (PCR SARS-CoV-2, ELISA Anty-SARS-CoV-2).

Jakie badania wykonuje się w celu potwierdzenia COVID-19 (testy na koronawirusa)?

Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) rozpoznanie infekcji SARS-CoV-2 wymaga potwierdzenia obecności materiału genetycznego wirusa w materiale pobranym od pacjenta. W tym celu stosuje się testy oparte o metodę PCR (RT-PCR w kierunku SARS-CoV-2), które wykazują najwyższą czułość między 7. a 14. dniem od kontaktu z SARS-CoV-2. Materiałem do badań są wymazy z górnych dróg oddechowych oraz próbki pobrane z dolnych dróg oddechowych (np. aspiraty przeztchawicze oraz ewentualnie popłuczyny oskrzelikowo-pęcherzykowe).

Uzupełnieniem metod bezpośrednich są testy serologiczne wykrywające we krwi przeciwciała skierowane przeciwko SARS-CoV-2 (tzw. testy na przeciwciała). Wykrycie przeciwciał przeciwko SARS-CoV-2 jest szczególnie istotne w przypadku osób, które są narażone na kontakt z koronawirusem (np. personel szpitali) – pozwala na rozpoznanie potencjalnych bezobjawowych nosicieli, którzy mogą być źródłem zakażenia (konieczne potwierdzenie RT-PCR). Testy serologiczne (testy z krwi) mogą być także zastosowane w celu pozyskania danych epidemiologicznych.

Czy można zarazić się od osoby, która przechodzi infekcję bezobjawowo?

Nowy koronawirus jest bardzo zakaźny. COVID-19 rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Najbardziej zaraźliwi są pacjenci, u których występują objawy (np. kaszel). Zwiększone ryzyko zakażenia występuje u pracowników ochrony zdrowia oraz u członków rodzin osób chorych. Należy jednak pamiętać, że osoby zainfekowane wirusem SARS-CoV-2 mogą zarażać innych również przed wystąpieniem pierwszych objawów choroby. Istnieją także doniesienia o osobach, które zaraziły się od chorych z nietypowymi objawami.

Jak można uchronić się przed infekcją?

Tak jak w przypadku innych infekcji układu oddechowego, należy zachowywać prawidłową higienę rąk, często myjąc je przy użyciu mydła. W sytuacjach, gdy nie mamy dostępu do wody i mydła, czyli np. podczas zakupów, pomocne będą specjalne środki dezynfekujące (płyny i żele). Przebywając poza domem, pamiętajmy o zachowywaniu odpowiedniego dystansu od innych osób, czyli minimum 2 metrów. W czasie trwania pandemii należy bezwzględnie ograniczyć wszelkie wyjścia z domu.

Jeśli nie uda nam się zapobiec infekcji, podczas kaszlu lub kichania należy zakrywać usta, najlepiej łokciem. Używanie maseczki jest wskazane, jeśli jesteśmy chorzy lub opiekujemy się osobami, u których występują objawy infekcji. Maseczka musi dobrze przylegać do twarzy.

Czy dostępny jest jakiś specyficzny lek lub szczepionka na COVID-19?

Obecnie nie ma żadnego leku ani szczepionki przeciwko infekcji wirusem SARS-CoV-2.

Co oznacza słowo „pandemia”?

Pandemia oznacza epidemię choroby zakaźnej, która ma miejsce jednocześnie na wielu kontynentach. Od epidemii różni się przede wszystkim obszarem, który obejmuje.

Gdzie mogę znaleźć więcej informacji dotyczących SARS-CoV-2 oraz COVID-19?

Najnowsze informacje na temat zasięgu pandemii oraz aktualnej liczby przypadków znajdują się na stronie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Więcej informacji można również znaleźć na stronie Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC). Aktualności ze świata diagnostyki laboratoryjnej COVID-19 umieszczane są regularnie na blogu: www.cov-2.pl/blog.

Autor: dr n. med. Barbara Pawłowska

antyneuronalne.pl boreliozaonline.pl autoprzeciwciala.info kalpro.pl